برندینگ چیست و چرا اهمیت دارد؟

مقدمه

 برندینگ یک روش بازاریابی است که به شکل‌گیری نام تجاری شما در ذهن مخاطب کمک می‌کند. نام تجاری اولین قدم برای جلب توجه مشتری است. نام تجاری در واقع همان چیزی است که خریداران اولیه را به مشتریان مادام‌العمر شما تبدیل می‌کند. نام تجاری درواقع همه آن چیزی است که شما برای برجسته‌کردن، تاثیرگذاری و اراتقا کسب‌وکار خود به آن نیاز دارید.

به بیانی دیگر اگر شما به‌دنبال راهی برای بهبود و ایجاد موفقیت در کسب‌وکار خود هستید، برندینگ یک روش عالی و بی‌رقیب برای شما خواهدبود.

سوالی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که چرا واقعا موضوع برندینگ تا این حد از اهمیت برخوردار است؟ در این مقاله، قصد داریم درمورد موضوع برندینگ صحبت کنیم به‌علاوه به شما نشان خواهیم‌داد که چگونه  یک کسب‌وکار می‌تواند با موثرترین روش از مزایای برندینگ بهره‌مند شود.

تعریف برندینگ

برندینگ چیست؟ - شرکت شازین
برندینگ چیست؟ – شرکت شازین

کلمه برندینگ (branding) از سال 350 میلادی وجود داشته است و از کلمه Brandr”” به معنای سوختن (در زبان نورس باستان) گرفته شده‌است. جالب است بدانید که این عنوان در سال ۱۵۰۰ میلادی، علامتی بود که دامداران برای نشان‌دادن مالیکیت خود بر گاوهایشان، روی آن‌ها حک می‌کردند.

به‌طورکلی هر اقدامی ک هبرای شکل‌دادن به برند خود انجام دهید، فرآیند برندینگ نام دارد.

تفاوت بین برند و برندینگ

امروزه برندسازی چیزی بیشتر از نشان‌دادن مالکیت بر یک حیوان، شی و… است. از طرفی برندینگ فرآیندی است مادر برای برانگیختن احساسات مشتری و تاثیرگذاری در آنان.

درواقع نام تجاری یا برند شما مجموعه برداشت‌هایی است که مردم درباره شرکت شما دارند. اما برندینگ مجموعه اقداماتی است که شما برای پرورش آن برند انجام می‌دهید.

به‌عبارت دیگر برند شما یک اسم است اما برندینگ یک فعل. زمانی‌که لوگویی را برای کسب‌وکار خود طراحی می‌کنید این لوگو حکم نام تجاری یا برند شما را دارد. اما زمانی‌که سعی می‌کنید این نام را به گوش همگان برسانید و با تیم تبلیغاتی خود همراه می‌شوید در واقع عمل برندینگ را انجام می‌دهید.

چرا برندسازی یا برندینگ از اهمیت زیادی برخوردار است؟

اهمیت برندینگ برای کسب‌وکارها - شرکت شازین
اهمیت برندینگ برای کسب‌وکارها – شرکت شازین

برندینگ فرایندی مهم است؛ زیرا:

  • برندینگ درواقع به شما کمک می‌کند تا در مقایسه باسایر رقیبان متمایز شوید. مهم نیست چه نوع شرکتی دارید یا در چه صنعتی فعالیت می‌کنید یا با چه مدل مشتری سروکار دارید؛ اگر یک کسب‌وکار تجاری دارید باید همواره در رقابت با دیگران باشید. برندینگ به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت را راحت‌تر طی کنید. برندینگ به مشتریان شما نشان می‌دهد که چرا باید به‌جای مراجعه به رقیبان شما، خدمات و یا محصولات مورد نظر خود را از شما دریافت کنند.
  • برندینگ باعث می‌شود تا شما شناخته شوید. اگر می‌خواهید در کسب‌وکار خود موفق عمل کنید ابتدا باید شناخته شوید. طراحی یک لوگوی تاثیرگذار، وب سایت، ارائه خدمات منحصربه‌فرد و… همگی به شما کمک می‌کنند سبکی متمایز ایجاد کنید و برند خود را بیشتر در معرض دید مشتریان قرار دهید.
اهمیت برندینگ - شرکت شازین
اهمیت برندینگ – شرکت شازین

برندینگ باعث برقراری ارتباط با مخاطبان شما و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار می‌شود. موفق‌ترین مشاغل و کسب‌وکارها عموما آن‌هایی هستند که احساس و عواطف مخاطبان خود را درک می‌کنند. این ارتباط درست عاطفی درواقع همان چیزی است که مخاطبان را به مشتری و مشتریان را به علاقه‌مندان همیشگی برند شما تبدیل می‌کند. اما سوالی که اینجا مطرح است این است که چگونه می‌توان این ارتباط را با مخاطب برقرار کرد؟ باید گفت که در این زمینه استراتژی‌های مختلفی وجود دارد. این رابطه می‌تواند شامل یک بسته بندی جذاب برای ارسال محصولات باشد یا انتخاب مناسب رنگ‌های استفاده شده در طراحی سایت یا لوگوی شما! همه‌ی این موارد می‌توانند به شما کمک کنند تا به‌طور عمیق‌تری با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و در آن‌ها حس اعتماد و وفاداری را ایجاد نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
برای مشاوره تماس بگیرید
۰۲۱-۹۱۰۰۸۱۴۴