آنلاین مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ دو مفهوم متفاوت اما کارا

مفاهیم دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ

دنیای کسب و کار به طور مستمر در حال تغییرو پیشرفت است و اغلب کسب و کارها پذیرفته اند که باید دیدگاه سنتی خود را نسبت به جذب، حفظ و وفاداری ساختن مشتری تغییر دهند.

به ویژه با اتفاقات اخیر و وضعیت دنیای امروز، کسب و کارها به اهمیت آنلاین بودن وحضور در فضای تکنولوژی  پی برده تا جایی که بسیاری از آنها به سمت راه اندازی کسب و کارها آنلاین روی آورده اند. در این فضا خواه ناخواه کسب و کارهای سنتی از دایره ی رقابت خارج شده و موفقیت از آن کسانی است که از استراتژی مناسب جهت تغییر ماهیت کسب و کار و بهینه سازی آن بهره ببرند.

تفاوت آنلاین مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگآنلاین مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ موضوعی است که در چند سال اخیر فراگیر شده و اهمیت آن در رشد کسب و کارها کاملاً مشخص و ثابت شده است تا جایی که در طرح کسب و کار(Business plan) یک مجموعه، یکی از فاکتورهای اساسی جهت پایه ریزی و پس از آن برنامه ریزی جهت رشد، بهره گیری از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در برندسازی، بازاریابی و فروش است.

آنلاین مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ به تمامی کسب و کارها اعم از یک شرکت بزرگ و یا شرکت نوپا کمک می کند تا بتوانند علاوه بر جذب مشتری به روش های معمول و سنتی، دایره ی مشتریان و سهم بازار خود را گسترش داده و مشتریان بالقوه ای از بستر اینترنت جذب نمایند. البته استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ مستلزم زیرساخت های  اولیه مانند طراحی سایت و داشتن شبکه های اجتماعی جهت معرفی مناسب شما به مشتریان است. بسیاری از افراد آنلاین مارکتینگ (بازاریابی آنلاین) را با دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) به اشتباه به کار برده واستفاده می کنند.

آنلاین مارکتینگ، بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است که از تمامی پتانسیل و فضای آنلاین جهت معرفی محصول و خدمت یک کسب و کار استفاده می کنند. دیجیتال مارکتینگ به دو بخش عمده آنلاین و آفلاین تقسیم می شود که بخش آنلاین آن شامل:

 • طراحی وب سایت و اپلیکیشن
 • شبکه های اجتماعی (Social Media)
 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی(Social media marketing)
 • تبلیغات بنری (Banner ADS) براساس میزان نمایش Impression ))
 • تبلیغات کلیکی شامل کمپین های CPC-CPL-CPM-CPA که بر اساس اکشن، کلیک، جمع آوری ایمیل، میزان خرید و بازدید است.
 • استفاده از Google Analytics – Google trends – Google web master tools
 • بهینه سازی در موتورهای جستجو (SEO) و بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)
 • بازاریابی درونگرا و برونگرا Inbound & Outbound Marketing))
 • بازاریابی ویدیویی (Video marketing)
 • بازاریابی محتوایی( Content marketing)
 • همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات موبایلی (Mobile ADS )

و بخش آفلاین آن شامل:

 • تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، تبلیغات در اتوبوس و مترو
 • تبلیغات محیطی مانند بیلبورد، استرابرد، لایت باکس
 • تبلیغات پیامکی

و غیره است.

ابزارهای دیجتال مارکتینگبرای اینکه  بتوانید بهترین ابزار را در بازریابی آنلاین و دیجیتال انتخاب کنید بهتر است به سوال های زیر پاسخ بدهید:

 1. دلیل حضورشما در فضای آنلاین چیست؟

شما باید در ابتدا هدف خود را برای حضور در این فضا بدانید. برندسازی، جذب مشتری، افزایش ترافیک وب سایت، بهره گیری از رتبه سایت های دیگر، جمع آوری اطلاعاتی چون شماره تماس یا ایمیل و … هرکدام از این موارد رسانه و ابزارهای خاص خود را طلب می کند.

 1. آیا شرایط لازم جهت حضور در بستر وب فراهم است؟

اولین قدم جهت ورود به فضای آنلاین داشتن وب سایت است که به راحتی می توان با کمترین هزینه یک وب سایت حرفه ای داشت. به عنوان مثال وردپرس یک قالب آماده طراحی سایت است که کاربر به راحتی می تواند با آن ارتباط برقرار کرده و یا مدیریت محتوای آن را به عهده بگیرد.

قدم بعدی ورود به فضای شبکه های اجتماعی و معرفی خود به عنوان یک کسب و کار است. لزوم داشتن صفحات بیزینسی در شبکه های اجتماعی در قدم اول جهت برندسازی و پس از آن جلب حس اعتماد مشتریان است. راه اندازی و مدیریت شبکه های اجتماعی،  می تواند به عنوان ویترین کار شما جهت معرفی خدمات و محصولات به مشتریان باشد.

 1. قصد دارید چه پیامی را به مشتریان منتقل کنید؟

شما باید بدانید که قصد دارید چه تصویر ذهنی برای مشتریانتان بسازید و قرار است چه پیامی را به آنها منتقل کنید. منشأ این پیام در مزیت رقابتی شما بوده که میتوانید با پروراندن آن بهترن پیشنهاد را به مشتریان هدیه دهید.

 1. میزان بودجه

  خود را مشخص کرده اید؟

میزان بودجه ای که جهت اجرای روش های دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ در نظر دارید را مشخص کنید. با این کار شما می توانید آنالیز مناسبی از میزان هزینه و بازخورد آن داشته باشید و حتی بسیاری از آنها را حذف یا بهینه کنید.

 

دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ، هر دو بخش مهمی از برنامه بازاریابی شرکت های موفق می‌باشند. دیجیتال مارکتینگ دیدگاهی عام و کلی تر دارد که شامل استفاده از همه‌ی ابزارهای دیجیتال مانند رادیو، تلویزیون، لپ تاپ و یا تبلیغات دیجیتالی است. این حوزه‌ی وسیع به دلیل گستردگی حضور افراد در هر بخش می تواند باعث افزایش تعامل مشتریان، آگاهی و اعتماد آن ها به محصول یا خدمات شما شود. آنلاین مارکتینگ نیز زیرمجموعه و بخشی از این حوزه‌ی وسیع است که شامل استفاده از اینترنت و روش های مبتنی بر اینترنت برای بازاریابی و جلب توجه افراد است. هر دو مفهوم جهت جذب مشتری بسیار با اهمیت بوده و هر کسب و کار با توجه به مزایا و هدف خود می تواند از آنها استفاده نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
برای مشاوره تماس بگیرید
۰۲۱-۹۱۰۰۸۱۴۴