شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs

شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs

شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs یکی از مهمترین موارد رعایت سئو و تولید محتوا است. 

تیم وبلاگ شازین این مطلب را برای شما به طور مفصل توضیح داده تا با اهمیت این شاخص آشنا شوید.

پیشتر نیز برای شما درباره ی برندینگ صحبت کردیم که می توانید برای خواندن این مطلب، روی لینک کلیک کنید.

شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs چیست؟

آیا از سر و کله زدن برای ارزیابی و بررسی عملکرد کمپین های محتوای بازاریابی و تجاری خسته شدید؟

شما تنها نیستید. خیلی از بازریابی ها و صاحابان کسب و کارهای مختلف با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

از اینها بگذریم، دنبال کردن شاخص های کلیدی عملکرد یا KPIs می تواند راهگشای ارزیابی کمپین ها باشد.

مهمترین شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوا که می تواند موفقیت کمپین ما را تضمین کند

بسته به هدف یا اهداف کمپین تان، شاخص های کلیدی عملکرد متفاوتی وجود دارد که می توانند برای ارزیابی و برآورد موفقیت مناسب باشند. در این پست، ما به بررسی  مهمترین شاخص های  کلیدی عملکرد که برای  چهار اهداف مختلف بازاریابی محتوا مناسب هستند، می پردازیم:

 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش میزان اقبال مصرف کننده
 • به وجود آوردن و بالا بردن بیشتر مشتری های احتمالی
 • افزایش مشارکت

اما پیش از اینکه به جزئیات بپردازیم، باید بدانید که چرا دبنال کردن شاخص های کلیدی عملکرد برای تمامی بازاریی ها و صاحبان کسب و کار ضروری است.

اهمیت دنبال کردن شاخص کلیدی عملکرد در چیست؟

بزرگترین مزیت دنبال کردن شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوا این است که این ایده و فکر را می دهد که آیا توانسته اید با محتوای تولید شده به نتایج دلخواهتان دست پیدا کنید. این شاخص ها به شما کمک می کند تا بدانید آیا مخاطبان و دنبال کنندگان شما محتوا را دیده اند، با آن ارتباط گرفته اند، و با آن هماهنگ شده اند یا نه.

مزیت دیگر چیست؟ دنبال کردن شاخص های کلیدی عملکرد به شما کمک می کند تا بدانید آیا از کانال پخش و انتشار محتوای درستی استفاده کردید و آیا مخاطبان شما این محتوا را با ارزش دیده اند یا نه.

حالا که از اهمیت شاخص های کلیدی عملکرد آگاه شدید، بیاید ببینیم که کدام شاخص مناسب شما است.

چگونه می توان یک شاخص کلیدی بازاریابی محتوا مناسب برای کمپین خود انتخاب کرد

با توجه به مطالعات و مقاله B2B  انجمن بازاریابی محتوا در سال 2020 ، از مهمترین معیارهای کارایی محتوا موارد زیر است:

عضویت با ایمیل

ترافیک وب

اشتراک در وبسایت.

اگرچه تمامی این معیارها برای دنبال کردن محتوا ضروری است، ممکن است لزوما برای اهداف کمپین شما مرتبط و مناسب نباشند.

پس، بهترین معیار و شاخص برای کمپین های تان چیست؟ ابتدا باید برای خودتان مشخص و واضح باشد که می خواهید از کمپین چه چیزی به دست آورید.

همینکه اهداف بازاریابی محتوا شاخص و مهم را دسته بندی کردید، می توانید مطابق با آن اهداف بهترین معیارها و شاخص های کلیدی عملکرد را پیدا کنید.

اهدافتان را خلاصه نویسی کنید و با شاخص های کلیدی عملکرد مرتبط با آنها تطبیقشان دهید.

برای داشتن ایده ی بهتر، در اینحا به معرفی و بررسی چهار هدف  رایج کمپین که در قسمت زیر نوشته شده، می پردازیم:

 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش میزان اقبال مصرف کننده
 • به وجود آوردن و بالا بردن بیشتر مشتری های احتمالی
 • افزایش مشارکت

کاربرد شاخص کلیدی عملکرد بازاریابی محتوا برای افزایش آگاهی از برند

مخاطبان و جامعه مورد هدف شما از وجودتان خبر دارند؟ ما صرفا درباره ی لوگو و شعار تبلیغاتی حرف نمی زنیم. آیا مخاطبین شما می دانند که لوگوی شما نشان دهنده ی چیست و شما چه محصولات یا خدماتی را ارائه می دهید؟ افزایش آگاهی از برند دقیقا درباره ی همین است. هرچه افراد بیشتر شما را بشناسند و به شما اعتماد کنند، محصولات شما بیشتر فروش می رود.

بنابراین، چگونه با محتوای بازاریابی، آگاهی به وجود می آید؟ محتوای جذابی بنویسید که به مخاطبان شما بگوید برند شما چیست و فعالیت شما در چه زمینه ای است. مطمئن شوید محتوایی که پخش می کنید مرتبط با نیاز آنها باشد، و به کار آنها بیاید.

برای این هدف، شاخص های کلیدی عملکرد مناسب شامل موارد زیر می باشد:

 • بازدید از مقاله:

خیلی راحت می توانید با ابزار تحلیلگر گوگل یا گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics) تعداد بازدید از مقاله هایتان را بررسی کنید و ببینید. حتی می توانید منابع ترافیکی، متوسط بازه زمانی، بانس ریت یا نرخ پرش را بررسی نمایید.

 • اشتراک گذاری و مشارکت ها:

حتما تعداد به اشتراک گذاری های صفحات اجتماعی و مشارکت ها را بررسی و دنبال نمایید تا ببینید که محتوای شما چه قدر خوب کار کرده است. هرچه این اشتراک گذاری ها بیشتر باشد، تعداد بازدیدکنندگان و مخاطبان شما بیشتر است. ابزارهایی مانند BuzzSumo به محتواهایی که عملکرد عالی بر اساس اشتراک گذای در شبکه های اجتماعی و مشارکت ها داشته، رتبه داده است.

 • تعامل مخاطبان:

تعامل و مشارکت واقعی مخاطب مثل نوشتن نظر و گفتگو درباره ی محتوای شما کمک می کند تا بدانید مشتریان درباره ی برند شما چه نظری دارند. دنبال کردن مشارکت و تعامل مخاطب می تواند باعث شود شما بدانید مخاطب و مشتری بیشتر با کدام محتوای شما ارتباط گرفته اند.

 • لینک های ورودی:

آیا افراد محتوای شما را لایک می کنند؟ آیا محتوای شما در وبسایت های مختلف نقل قول شده؟ اگر این ها می شود، پس محتوای شما دارد کار می کند. ورودی و منشن های بیشتر برند یعنی اینکه این صنعت شما را به عنوان یک منبع موثق و معتبر دیده است.

 • رشد و افزایش دنبال کننده ها یا مشترکین:

تعداد دنبال کننده ها و مشترکینی که دارید، یکی دیگر از مهمترین شاخص های کلیدی عملکرد افزایش آگاهی از برند است. و بهترین چیز درباره ی این مورد این است که این تعداد دنبال کننده به راحتی قابل سنجش هستند.

کاربرد شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوا برای افزایش مشتری

برای آنکه محتوای شما بتواند باعث اقزایش مشتری شود، باید به مخاطبان خودتان محتواهایی را ارائه دهید که برای آگاهی از اطلاعات محصول ترغیب شوند. استراتژی زیر را دنبال کنید تا از مشکلات ناراحت کننده کلیدی و راه حل های آنها بیشتر بدانید.

به محض اینکه این نکات را یاد بگیرید، لندینگ پیج هایی با محتوای غنی برای آنها بسازید. برای این کار، شاخص های کلیدی عملکرد این نکته را دنبال کنید:

 • کلیک براساس رتبه:

اگر می خواهید کاربران را برای کلیک روی محتوای خودتان تشویق و ترغیب کنید، باید یک فراخوان یا CTA در آخر هر پست خود بگذارید.

چه بخواهید خواننده صفحه وب خاصی را بخواند، با شما تماس بگیرد، منابع مهمی را دانلود، یا هر اقدام دیگری کند، فراخوان شفاف و موثر می تواند مصرف کننده و مشتری شما را افزایش دهد.

 • هزینه هر مشتری:

می توانید هزینه هر مشتری از کل مصرف کننده هایی که در کمپین شرکت کردند را با تقسیم هزینه کمپین محاسبه کنید. محاسبه ی هزینه هر مصرف کننده برای انواع محتوا و کانال های مختلف می تواند به شما کمک کند که کدام محتوا بهتر عمل کرده است.

 • تعداد دانلود
 • تعداد مشترکین
 • نتیجه براساس واکنش و پاسخ دهی

شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوا برای افزایش میزان مصرف کننده

آیا می خواهید نرخ مصرف کننده و مشتری هایتان را افزایش دهید؟ قبل از تولید هر نوع محتوا، راه و روش خریدارتان را بدانید. وارد اکانت شوید تا ببینید آنها چطوری برند و محصولات تان را می شناسند و چه چیزی باعث می شود که از شما خرید کنند.

همچنین، مشکلاتی که ممکن است با آنها مواجه شوند را بررسی کنید. وقتی محتوا تولید می کنید، این مشکلات را با یک محتوای خوب و دقیق حل کنید. این هم فکر خوبی است که USB خودتان را نمایش دهید.می توانید ویدیو، دمو، نمونه مطالعات و پژوهش، نظرات مشتریان و … برای محصولات خود تولید کنید.

شما می خواهید که تماشاچی و بازدید کننده را به مشتری تبدیل کنید و فروش خود را بالا ببرید، درست است؟ اگر می خواهید بدانید که از کمپین چه قدر به دست آوردید، باید شاخص های کلیدی عملکرد را به ترتیب زیر دنبال کنید:

 • نرخ تبدیل:

دنبال کردن نرخ تبدیل می تواند به شما کمک کند ببینید کدام بخش از محتوا بیشترین فروش و تبدیل را داشته است. شما می توانید تبدیل ها را با استفاده از لینک های پیش فرض UTM برای هر بخش از محتوایی که منتشر و به اشتراک گذاشتید، دنبال کنید.

 • طول دوران فروش:

شما باید طول دوران فروش خودتان را ارزیابی کنید تا ببینید چه قدر طول می کشد تا بازدید کننده را به مشتری تبدیل کنید.

این کار به شما کمک می کند تا کانال هایی که بازدید کننده را سریع تر به مشتری تبدیل می کنند، شناسایی کنید و یک دوره ی فروش کوتاه تری داشته باشید.

 • تعداد دفعات تبدیل مشتری های جدید
 • تولید درآمد و درآمدزایی

شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوا برای افزایش مشارکت

آیا محتوای شما آنقدر جذاب است که مشارکت بازدیدکنندگان را به همراه داشته باشد؟مشارکت بازدیدکنندگان به شما می گوید چه قدر مخاطبان و بازدیدکنندگان شما از محتوایی که تولید کردید لذت برده اند. این نشان می دهد که شما محتوای ارزشمندی را تولید کردید که آنها جذبش شدند و باعث شده تا نظر بدهند و یا آن را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

افزایش مشارکت بامحتوای شما مزایای دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • افزایش جذابیت شبکه های اجتماعی
 • افزایش بازدید از برند
 • بهبود سئو
 • بهبود شناخت برند
 • افزایش قدرت تجاری
 • افزایش مشتری و فروش

برخی از شاخص های کلیدی عملکرد محتوا بازاریابی که باعث افزایش مشارکت می شود، شامل موارد زیر است:

 • نشست بازه زمانی خاص
 • ترافیک ارجاعی
 • لایک ها، نظرات و اشتراک گذاری های شبکه های اجتماعی
 • رشد دنبال کننده در شبکه های اجتماعی با گذشت زمان
 • نرخ کلیک روی محتوا
 • متوسط زمان ماندن در سایت

اهمیت شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs

همانطور که می بینید، ارزیابی عملکرد کمپین بازاریابی محتوا به شفاف و واضح بودن اهداف شما بستگی دارد. این موضوع شامل درک مخاطبتان، نکات کلیدی شان، و حل مشکلات آنها توسط شما می باشد. بنابراین، فرقی نمی کند تصمیم دارید برای بلاگ پستی بنویسید، دمویی بسازید، یا توضیحات محصولاتتان را بنویسید، محتوایی بنویسید که مخاطبتان را به واکنش برانگیزد.

علاوه بر این، شما می توانید با رعایت این شاخص ها، بازاریابی صحیح و با مشارکت بالا داشته باشید.

صیر کنید!

ما در اینجا به شما کمک می کنیم تا با محتوای اصولی و دقیق بتوانید کسب و کار خود را توسعه و افزایش دهید.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs با کارشناسان ما در شازین با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۸۱۴۴ تماس بگیرید.

این مطلب توسط تیم تولید محتوا شازین ترجمه و نوشته شده است.

2 دیدگاه در “شاخص کلیدی عملکرد یا KPIs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up