طراحی سایت ریسپانسیو (واکنش گرا) چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو (responsive) یا سایت واکنش‌گرا به گونه ای است که با ابعاد و رزولوشن دستگاه‌های مختلف مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت و … سازگاری دارد.

برای اطلاع از شرایط طراحی وب سایت ریسپانسیو در شرکت شازین، این مطلب را دنبال کنید.

شرکت شازین در زمینه برندینگ و شاخص کلیدی عملکرد و سئو (با ابزار موزپرو Moz Pro و … ) فعالیت دارد.

طراحی سایت ریسپانسیو (responsive)

طراحی سایت ریسپانسیو  (responsive) در حال حاضر “دارایی بزرگی” در طراحی وب است. اما اگر شما یک طراح نیستید، ممکن است شگفت زده شوید که معنی این عبارت چیست. شما همچنین ممکن است مطمئن نباشید که آیا وب سایت کسب و کار باید طرح سایت ریسپانسیو را اجرا کند یا خیر، به خصوص اگر این مفهوم را درک نکرده باشید.

طراحی سایت ریسپانسیو(واکنشگرا) می تواند به شما در حل بسیاری از مشکلات وب سایتتان کمک کند. سایت شما را mobile-friendly کند، روش نمایش سایت را بر روی دستگاه های با صفحه نمایش بزرگ و کوچک بهبود بخشد و مدت زمانی که بازدید کننده برای بازدید سایت شما می گذارند را افزایش دهد. همچنین می تواند به شما در رتبه بندی سایتتان در موتورهای جستجو کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا طراحی سایت ریسپانسیو برای وب سایت شرکت شما بسیار مهم است، ادامه متن را مطالعه کنید و همچنین جوانب مثبت و منفی طراحی سایت ریسپانسیو را که قبل از سرمایه گذاری در یک طراحی مجدد باید بدانید را بخوانید.

همچنین می توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۸۱۴۴ تماس بگیرید تا از شرایط طراحی سایت ریسپانسیو بیشتر بدانید.

طراحی سایت ریسپانسیو (واکنشگرا) چیست

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

اول اینکه، در اینجا یک توضیح سریع از طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا و نحوه کارکرد آن بیان می کنیم. اساساً طراحی سایت ریسپانسیو یک فرایند طراحی سایت است و باعث می شود تا به طور خودکار صفحات وب و محتوا و عناصر آن متناسب با اندازه انواع صفحه نمایش مقیاس پذیر شود و به خوبی نمایش داده شود. طراحی سایت ریسپانسیو مانع این می شود که  تصاویر، بزرگتر از عرض صفحه نمایش باشند و از انجام کار اضافی برای خواندن مطالب در دستگاه های موبایل  توسط بازدیدکنندگان، مانند پیمایش به چپ و راست و یا زوم کردن برای مشاهده محتوا جلوگیری می کند.

هدف نهایی طراحی سایت ریسپانسیو این است که از تغییر اندازه غیر ضروری، پیمایش، زوم و یا فاصله دادن که در سایت هایی که برای دستگاه های مختلف بهینه نشده اند رخ میدهند، اجتناب شود. اغلب هدایت در این سایت ها بسیار دشوار است و حتی ممکن است هزینه شما مشتریان بالقوه ای باشد که از تلاش برای کشف کردن چگونگی انجام کارها در سایت شما ناامید شده اند.

طراحی وب سایت به طریق ریسپانسیو همچنین جایگزین نیاز قبلی برای طراحی یک وب سایت اختصاصی موبایل برای کاربران گوشی های هوشمند است. در حال حاضر، به جای طراحی وب سایت های متعدد برای اندازه های مختلف صفحه نمایش، می توانید تنها یک وب سایت (مانند طراحی سایت شرکتی ) را طراحی کنید که به صورت خودکار مقیاسش کوچک یا بزرگ میشود تا مطابق با دستگاه مورد نظر شما باشد.

چرا باید روی طراحی سایت ریسپانسیو سرمایه گذاری کنید؟

ما در جامعه چند صفحه ای زندگی می کنیم. به همین دلیل مهم است که سایت شما در هر دستگاهی تا حد امکان قابل مشاهده باشد، زیرا شما هرگز نمی دانید از چه دستگاهی برای مشاهده وبسایت شما استفاده خواهد شد.

در سال های اخیر با توجه به افزایش استفاده از دستگاه های هوشمند و تلفن های همراه ، طراحی وب سایت ریسپانسیو بسیار اهمیت پیدا کرده است. آمارهای گرفته شده از کاربران اینترنت نشان می دهد که عاقلانه است که هر دو بازدیدکنندگان دسکتاپ و موبایل را جذب کنیم. تعداد بازدیدکنندگان سایت از طریق موبایل در حال حاضر از دسکتاپ بیشتر است تا حدی که بیش از نیمی از ترافیک وب سایت ها از طریق تلفن های همراه می باشد و این تعداد افزایش خواهد یافت زیرا دسترسی جهانی به گوشی های هوشمند افزایش می یابد.

علاوه بر این، در اوایل سال 2015، گوگل اعلام کرد که ویژگی  mobile-friendly می تواند یک عامل رتبه بندی در الگوریتم های موتور جستجو باشد. این بدان معنی است  که سایت هایی mobile-friendly نبودند به طور بالقوه بعضی از میادین را در رقابت در کسب نتایج برتر موتور های جستجو از دست دادند، زیرا آنها نمی توانستند تجربه خوبی برای جستجوگران و بینندگان از موبایل داشته باشند.

به طور مثال نمونه کار طراحی سایت ریسپانسیو در شرکت شازین به صورت زیر است:

طراحی سایت ریسپانسیو

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

 • اثربخشی هزینه
 • انعطاف پذیری
 • بهبود تجربه کاربر
 • دستاورد بهینه سازی موتور جستجو
 • سهولت مدیریت

اجازه دهید نگاهی عمیق به هر یک از این پنج مزایا داشته باشیم تا بتوانید کمی بیشتر درباره اینکه چرا باید روی طراحی وب سایت یه صورت ریسپانسیو سرمایه گذاری کنید، یاد بگیرید.

 1. اثربخشی هزینه

نگهداری سایت های جداگانه برای مخاطبان موبایل و غیر موبایل می تواند گران باشد. با استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو ، می توانید با حذف هزینه پرداخت برای یک سایت موبایل صرفه جویی کنید. شما تنها نیاز به سرمایه گذاری در یک طراحی سایت به منظور جذب تمام بازدید کنندگان از تمام دستگاه ها خواهید داشت.

 1. انعطاف پذیری

هنگامی که شما یک وب سایت با طراحی ریسپانسیو دارید، می توانید تغییرات لازم در طراحی سایت را به سرعت و به آسانی انجام دهید و دیگر لازم نیست نگران تغییرات در دو وب سایت باشید. این انعطاف پذیری یک مزیت بزرگ است، هنگامی که شما فقط می خواهید تغیر طراحی کوچک سریع روی سایتتان داشته باشید  یا یک اشتباه را در سایت اصلاح کنید فقط باید آن را یک بار انجام دهید.

 1. تجربه کاربری بهبود یافته

تجربه کاربر برای صاحبان وب سایت بسیار مهم است. شما می خواهید مردم به سایت شما علاقه داشته باشند و در استفاده از آیتم ها و صفحات مختلف سایت سهولت استفاده داشته باشند تا کاربر متقاعد شود که به سایت شما بازگردند. اگر کسی از وبسایت شما بوسیله ی یک دستگاه موبایل بازدید کند و زمان زیادی برای بارگیری صفحات سایت لازم باشد و یا تصاویر شما وضوح مناسبی نداشته باشند، ممکن است شرکت شما به نظر غیر حرفه ای برسد.

هیچ کس نمی خواهد با یک مکان غیر حرفه ای کار کند. اما طراحی ریسپانسیو سایت به کاربر تجربه خیلی بهتری را ارائه می دهد و می تواند افراد را متقاعد سازد که به شرکت شما شانس همکاری بدهند. از آنجا که زوم و پیمایش حذف خواهد شد، محتوا را می توان سریعتر مشاهده کرد و نتیجه کلی اینکه احساس بازدیدکنندگان بسیار مثبت تر خواهد شد.

به علت اینکه سایت های ریسپانسیو url و html یکسانی دارند، روی تمامی دستگاه ها با آدرس یکسانی نمایش داده می شوند و این خود باعث افزایش تجربه کاربر و افزایش تمایل کاربر برای اشتراک گذاری محتوا شود. یک مثال برای این مورد این است که اگر یک کاربر موبایل یکی از محتواهای موجود در وب سایتی که نسخه موبایل آن جدا از نسخه دستکتاب است را به اشتراک بگذارد و طرف دیگر محتوا را در دستکتاب باز کند نمایش آن را به صورت نمایش موبایلی خواهد دید که این کاربرپسند نخواهد بود و تجربه کاربر را در استفاده از سایت ما تضعیف خواهد کرد.

 1. بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو یا SEO، یک استراتژی است که توسط بسیاری از شرکت ها برای کمک به بالا آمدن در رتبه بندی صفحات جستجوی گوگل استفاده می شود. هر چقدر به رتبه های بالا نزدیک تر باشید، شانس بهتری دارید که مشتریان بالقوه شما را پیدا کنند.

طراحی سایت ریسپانسیو  می تواند به سئو در رتبه بندی کمک کند؛ زیرا گوگل، همانطور که گفته شد، اولویت بندی را به وب سایت هایی می دهد که mobile-friendly هستند و در ترکیب با فاکتورهای دیگر SEO، سایت های ریسپانسیو می توانند به شما در افزایش نتایج موتور جستجو کمک کند. همچنین وقتی که برای موبایل سایتی جداگانه طراحی شود، همانطور که گفته شد url و html سایت در نسخه موبایل با  نسخه کامپیوتر تفاوت خواهد بود. به همین دلیل گوگل برای نسخه های مختلف یک وب سایت چندین بار نشانه گذاری و سازمان دهی اطلاعات را انجام می دهد. این موضوع تأثیرات منفی در نتایج موتورهای جستجو و رتبه بندی در گوگل خواهد گذاشت.

 1. سهولت مدیریت

اکثر کسب و کارها، به خصوص آنهایی که کوچکتر هستند، زمان زیادی برای به روز رسانی و یا بازخوانی وب سایت خود ندارند. اما به جای اینکه یک طراح سایت استخدام کنید تا هر جنبه ای از وب سایت شما را مدیریت کند، طراحی سایت ریسپانسیو  به شما امکان می دهد تا تغییرات را به سرعت و به آسانی انجام دهید. در طراحی سایت فروشگاهی که معمولاً تعداد صفحات در آن خیلی بالاست بحث سهولت مدیریت از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار می شود.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

آیا برای طراحی سایت ریسپانسیو  زیادی مبالغه شده است؟

البته، هیچ روش بازاریابی یا مدل طراحی کامل نیست و طراحی سایت ریسپانسیو نیز از این قائده مستثناء نیست. چند نکته در طراحی سایت ریسپانسیو وجود دارد:

 • هیچ سایتی در همه ی دستگاه های نمایش عالی به نظر نخواهد رسید.
 • ممکن است بخواهید آیتم های مختلفی را به کاربران مختلف و براساس نوع دستگاهی که استفاده میکنند ارائه دهید و این می تواند در وب سایت های ریسپانسیو تا حدی دشوار باشد.
 • شما ممکن است در نمایش تبلیغات بنری و یا تبلیغاتی که سایزهای مختلف دارند دچار مشکل شوید.
 • طراحی ریسپانسیو یک سایت بصورت اختصاصی و خاص نام تجاری شما ممکن است تا حدی دشوار باشد.

با این حال، هر مدل طراحی سایت و نه فقط سایت های ریسپانسیو ممکن است معایبی داشته باشند؛ اما آمار نشان داده شده از اکثریت قریب به اتفاق سایت های ریسپانسیو این ایده را تقویت می کنند که این بهترین روش است.

به عنوان مثال 61 درصد از کاربران موبایل می گویند اگر آنها نتوانند آنچه را که دنبالش می گردند پیدا کنند یا وب سایت شما اطلاعات را سریع بارگذاری نکند، بلافاصله وب سایت شما را ترک خواهند کرد. بنابراین حتی با وجود نقایص، طراحی سایت ریسپانسیو همان چیزی است که اکثریت قریب به اتفاق کاربران اینترنت ترجیح می دهند، زیرا روند مرورگر موبایل را بسیار ساده تر می کند.

از طراحی سایت ریسپانسیو وب سایتتان به گرمی استقبال کنید

اگر داستان های موفقیت وب سایت های ریسپانسیو شما را متقاعد نکند که روشتان را به این روش طراحی تغییر دهید، پس هزینه صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در وقت شما را حتماً متقاعد خواهد کرد. طراحی سایت ریسپانسیو بخش مهمی از هر استراتژی وب مدرن است و باید بخشی از طراحی سایت شما  نیز باشد.

همانطور که گفته شد ریسپانسیوسازی در طراحی سایت اختصاصی امری است که تاحدی دشوار است؛ از این رو ممکن است متد استفاده شده برای ریسپانسیو کردن سایت شما توسط بعضی از شرکت ها به درستی انجام نشود و در عمل دارای اشکالاتی باشد. پس اگر قصد دارید سایت خود را ریسپانسیوسازی کنید بهتر است چند نکته را رعایت کنید، مواردی که همگی در شرکت طراحی سایت شازین به خوبی رعایت شده است :

انتخاب دکمه ادامه مطلب در مطلب طولانی : به علت کوچک بودن صفحه نمایش موبایل توصیه می شود که برای جلوگیری از خسته شدن چشم کاربر از دکمه های رنگی به عنوان ادامه مطلب در متن های طولانی استفاده شود و همچنین نوع فونت و سایز آن به درستی برای نمایش در صفحه نمایش های مختلف انتخاب شود.

تصاویر انعطاف پذیر : در هنگام استفاده از عکس در مورد سایز آن و نحوه نمایش آن در صفحات نمایش مختلف فکر کنید.

انتخاب نوع ناوبری در تلفن همراه: نوع نمایش منو در تلفن همراه می تواند به صورت منوی همبرگری، منوی کشویی و یا به صورت زبانه ی افقی باشد. هرکدام از این منوها مزایا و معایبی دارد که قبل از ریسپانسیو شدن سایت در انتخاب نوع آن دقت کنید.

قیمت طراحی سایت ریسپانسیو

برای اطلاع از تعرفه و قیمت طراحی سایت ریسپانسیو با ما در شرکت شازین با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۸۱۴۴ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up