طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

سایت ریسپانسیو (responsive) یا سایت واکنش‌گرا  سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاه‌های مختلف مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت و … سازگاری دارد. در سایت ریسپانسیو کاربران می‌توانند بدون توجه سایز صفحه نمایش گوشی، تبلت یا موبایل خود سایتی را بررسی کنند و دیگر نیازی هم ندارند که اندازه صفحه را تغییر دهند تا بتوانند سایت را به صورت کامل ببینند. اما سایت‌هایی که ریسپانسیو یا واکنش‌گرا نیستند، اجزای سازنده صفحه متناسب با ابعاد و رزولوشن صفحه نمایشگر کاربران، نمایش داده نمی‌شود و در بعضی از دستگاه‌ها با مشکل زیادی اجرا می‌شوند.

مزایای سایت ریسپانسیو

 

طراحی سایت ریسپانسیو - شرکت شازین
طراحی سایت ریسپانسیو – شرکت شازین
  • سازگاری با انواع صفحه نمایش گوشی موبایل، تبلت، نوت بوک، لپ تاپ و …
  • کارآمد و انعطاف‌پذیری بالا
  • بهینه‌سازی سایت (سئو مناسب به‌دلیل پوشش همگانی)
  • افزایش ترافیک و بازدیدکنندگان سایت
  • به‌صرفه از نظر اقتصادی
  • ایجاد تجربه‌ی بهتر در ذهن کاربران
  • مورد توجه قرارگرفتن از نظر گوگل
  • جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری
  • طراحی سایت ریسپانسیو به‌صورت حرفه‌ای می‌تواند تاثیر به‌سزایی در توسعه کسب‌وکار شما داشته باشد.

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی وب سایت واکنش‌گرا امروزه یک امر مهم و حیاتی است. با توجه به رشد و گسترش کاربرانی که از طریق گوشی هوشمند برای بازدید از صفحات سایت‌ها استفاده می‌کنند، انتخاب یک قالب مناسب که با این مدل دستگاه‌های هوشمند سازگاری داشته باشد، امری مهم و ضروری است. تمام سایت‌ها مانند فروشگاه‌های اینترنتی، رسانه‌های علمی یا سایت‌های آموزشی، همه باید از قانون طراحی سایت ریسپانسیو پیروی نمایند.

همچنین زمانی‌که سایت به‌صورت ریسپانسیو طراحی شده باشد، در واقع نشان‌ می‌دهد که طراحان آن، برای عادت‌ها و نیازهای مخاطب احترام بیشتری قائل شده‌اند. این نوع از طراحی سایت ریسپانسیو علاوه‌بر ایجاد زیبایی ظاهری بیشتر، باعث جلب‌توجه بیشتر بینندگان می‌شود. مدیران سایت‌هایی که این نکته را نادیده می‌گیرند، به زودی از گردونه رقابت حذف خواهندشد.

اهمیت دیگر استفاده از سایت ریسپانسیو این است که گوگل نیز به‌طور رسمی طراحی سایت‌ها به‌صورت ریسپانسیو را توصیه کرده‌است. طراحی وب سایت ریسپانسیو برای موتورجست‌وجو گوگل این خوبی را دارد که محتوای پایگاه اینترنتی را یک بار شاخص‌گذاری کرده و صفحات آن را امتیازدهی می‌کند. این کار هم برای سایت این مزیت را دارد که رتبه صفحات آن روی یک آدرس اینترنتی (URL) جمع می‌شود و این موضوع برای ارتقاء در نتایج جست‌وجوی گوگل بسیار پراهمیت است.

اما چگونه بفهمیم که سایتی به‌صورت ریسپانسیو طراحی شده‌است؟

برای تست واکنش‌گرا بودن سایت می‌توانید مرورگر خود را ازحالت maximize خارج کرده و با موس خود صفحه مرورگر را کوچک و بزرگ نمایید، مشاهده می‌کنید که سایز صفحه تغییر می‌کند اما نوشته‌ها و لینک‌ها همچنان واضح هستند و نیازی به کوچک یا بزرگ کردن صفحه ندارد، این کار را هم در صفحه اصلی و هم در صفحات داخلی امتحان کنید.

در عصر حاضر توجه زیادی به این نوع از طراحی سایت شده‌است، طراحی ریسپانسیو حتی اپلیکیشن‌های اختصاصی را به چالش کشیده و در مواردی دیده شده که صاحبان سایت‌های معتبر به‌جای تمرکز روی اپلیکیشن‌ها به طراحی ریسپانسیو گرایش پیدا کرده‌اند.

کلام آخر

آمار و ارقام‌ها نشان می‌دهد که وب سایت‌هایی که به‌صورت ریسپانسیو طراحی شده‌اند نسبت به رقیبان خود شانس بیشتر داشته و موفق‌تر هستند و اگر وبسایتی ریسپانسیو نباشد موجب کاهش بازدید و از دست‌دادن کاربرانش می‌شود. به عبارتی ریسپانسیو یک قالب برای تمامی ابزارها است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
برای مشاوره تماس بگیرید
۰۲۱-۹۱۰۰۸۱۴۴