خطاهای معمول سئو هنگام ریدیزاین وبسایت

بسیاری از کسب و کارها پروژه ریدیزاین وبسایت یا طراحی مجدد سایت را انجام می دهند.

و خب حق هم دارند! 90% افراد سایت را به دلیل طراحی زشتی که دارد می بندند و تقریبا خیلی ها می گویند که طراحی سایت فاکتور مهمی در ساخت فکر و دیدگاه آنها نسبت به کسب و کاری می باشد.

اما با وجود اینکه طراحی مجدد و ریدیزاین وبسایت برای دستی کشیدن به سایت، برای وجهه ی بهتر و معرفی عملکردهای جدید، برای تجربه بهتر کاربر (User Experience)، برندینگ، بهینه سازی موتور جستجو (سئو) و دیگر موارد، ضروری است، باید بگوییم که این تغییرات می تواند اثرات جانبی شدیدی بر جایگاه و سئو سایت شما بگذارد.

زمانی که سئو در فرآیند سئو قرار ندارد، ری دیزاین می تواند در جایگاه هایی که برای سئو سایت بدست آوردید، تاثیر شدیدی بگذارد. بله، طراحی مجدد وب استی می تواند باعث از دست رفتن ترافیک سایت و باعث ترمز گرفتن شما و آف پیج (off page) شدن در گوگل شود.

اگر می خواهید از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کنید، سئو نگهدارنده و ارگانیک ترافیک باید اصلی ترین فاکتورهایی باشند که هنگام هر ری دیزاینی در نظر داشته باشید. باید این موارد در تمامی مراحل از برنامه ریزی گرفته تا اجرای مجدد و بررسی های مجدد، محاسبه شود.

ریدیزاین وبسایت چیست؟

اگر بخواهیم خیلی جزئی و تخصصی بگوییم، طراحی مجدد سایت یعنی تغییر ویژگی ها و عملکردهای سایت برای بهبود دسترسی و ظاهر بهتر جهت رسیدن به مقاصد بیزینسی مشخص.

طراحی مجدد وب سایت می تواند خیلی از موارد را در وب سایت کامل کند، که عبارتند از:

 • افزایش نرخ تبدیل ها و فروش ها
 • کاهش نرخ برگشت های بالا
 • بهبود User Experience
 • معرفی برند جدید
 • سئوی قوی تر
 • بازسازی مدل های قدیمی و طراحی وب غیر جذاب
 • افزایش سرعت بارگذاری صفحه
 • آسان تر کردن مسیریابی سایت
 • ارزیابی کلی رقبای آنلاین
 • بدست آوردن ترافیک و مخاطبان جدید

چگونه طراحی مجدد سایت روی سئو تاثیر می گذارد؟

از دست دادن ترافیک سایت و تغییر جایگاه کلمات کلیدی پس از طراحی مجدد سایت، از معمول ترین اتفاق هایی است که برای سایت ها رخ می دهد. اما این بدان معنا نیست که طراحی مجدد همیشه برای سئو سایت بد است. اگر طراحی مجدد سایت به طور دقیق و درست انجام شود، سئوی سایت شما آسیب نخواهد دید.

پیش از آنکه قاطی کنید، باید این نکته را بگوییم که کاهش و افت کوچک در سایت هایی که طراحی مجدد شده اند، چیزی نیست که به خاطر آن غش کنید. کاهش ترافیک اصلا چیز خوبی نیست، اما دلیل موجهی برای این افت وجود دارد: موتورهای جستجو پیش از آنکه جدیدترین ورژن بهینه سازی شده ی سایت را برای کاربرانشان عرضه کنند، به crawl کردن سایت بازسازی شده نیاز دارند. و همین هم باعث می شود تا افت محسوسی در ترافیک جستجوی سایت شما بوجود بیاید. همینکه خزنده های گوگل توانستند با ساختار جدید سایت شما کار کنند، می بینید که همه چیز مانند سابق شده است.

هرچند، برخی از کسب و کارها پس از طراحی مجدد وب سایت متوجه افت ترافیک وب سایتشان شده و یا در هفته های آتی شاهد ترافیک پایین تر و از دست رفتن جایگاه سئو و رتبه سایت می شوند- و این مسئله می تواند موجب نگرانی هایی شود که نشان دهنده ی وجود مشکل است. معمولا، این تغییر به دلیل خطاهای جدی سئو است که به دلیل طراحی مجدد بوجود آمده. مثلا ری دایرکت درست به ساختار تنظیم نشده، یا ناخواسته یا به دلیل از دست رفتن سئوی سایت، چنین تغییراتی بوجود آمده است.

تاثیر ریدیزاین وبسایت بر سئو

نتایج از دست رفتن  موقعیت سئو و ترافیک ارگانیک هنگام ری دیزاین سایت هزینه بردار، زمان بر، و اگر سریعا حل نشود، حتی می تواند کسب و کار را نابود کند. بدست آوردن دوباره ی موقعیت سایت می تواند چالش های سختی را به وجود آورد، اگر نگوییم امکان بازگشت سایت به موقعیت قبلی غیر ممکن است.

حتی برخی از بیزنیس ها مجبور می شوند دوباره سراغ سئوکار بروند تا خرابی های به بار آمده را جمع کند- که همیشه هم قابلیت تعمیر و بازسازی سریع و راحت وجود ندارد. همچنین، برای هر بازدید کننده ای که دیگر نمی تواند سایت شما را از طریق SERPs پیدا کند، یک مشتری بالقوه را از دست خواهید داد. با سئو 300% بیشتر ترافیک بدست می آورید تا شبکه های اجتماعی و 70% کلیکی که از نتایج ارگانیک در SERPs بدست می آید. تاثیر سئو روی جایگاه شما غیر قابل توصیف است. علاوه بر این، طبق الگوریتم های گوگل، نزدیک به نیمی (49%) از کاربرانش از موتور جستجوی گوگل برای دیدن محصولات جدید استفاده می کنند. به همین دلیل، بسیار مهم است که سئو را باید پیش از ریدیزاین وبسایت اولویت قرار داد.

مشکلات طراحی مجدد سایت و سئو

این مطلب را بخوانید تا بدانید 9 گرفتاری سئو هنگام ریدیزاین وبسایت چه هستند و چگونه باید مانع از بروز آنها شد.

پیشگیری از بروز خطاهای سئو هنگام طراحی مجدد سایت

با این خطاهایی که هنگام ریدیزاین وبسایت پیش می آیند آشنا شوید تا ریسک از دست رفتن ترافیک ارگانیک جستجو و به خطر افتادن جایگاهتان، کم شود.

1.محتوای برنده را نگه نمی دارید

اگرچه شروع طراحی از همان ابتدا و طرح با پیام های برند جدید و لحن صوت مدرن می تواند وسوسه برانگیز باشد، کار درست و عاقلانه این است که برند قدیمی را نگه دارید و حفظ کنید. به قول قدیمی ها: خب اگه نشکسته، دیگه تعمیرش نکن.

بدین شکل، منظور ما این است که محتوای رتبه بالا که کلمات کلیدی مهمی دارند نباید از رده خارج شده یا بدون دقت و فکر بازنگری شوند. حفظ نکردن محتواهایی که عملکرد خوبی دارند می تواند برای ترافیک شما هزینه ساز شوند، لینک های شما را نابود کند، و اسنیپ هایی را بوجود آورد که ماه ها (یا حتی سالها) طول بکشد تا ساخته شوند.

این مسئله به این دلیل است که موتورهای جستجو می خواهند کاربرانشان بهترین تجربه کاربر را داشته باشند – و بخشی از آن شامل مفاد جستجوی مطابق با نتایج SERP می باشد. زمانی که محتوای یک صفحه را عوض می کنید، موتور جستجو دوباره صفحه را ارزیابی می کند تا ببیند با شرایط جستجوی مورد نظر مرتبط هست ی نه.

پس، اگر یک صفحه دیگر وجود نداشته باشد، یا اگر محتوای دیگری نسبت به آنچه که قبلا در آن بوده نشان دهد، ممکن است موتور جستجو تشخیص دهد که این صفحه تجربه کاربر مناسبی را برای این جستجو فراهم نمی کند و کم کم جایگاه آن را عوض کند. این مسئله می تواند مشکل مضاعفی برای کلمات کلیدی حیاتی و مهم صنعت شما باشد. مثلا، ممکن است یک صفحه پیشتر برای شرایط جستجوی خاصی جایگاه گرفته باشد که اکنون به صفحه اصلی ری دایرکت داده می شود که رفرنس به شرایط جستجوی اورجینال نیست، و ممکن است مورد رضایت خاطر کاربر قرار نگیرد.

راهکار:

آنالاتیک خود را در گزارش پیش از طراحی مجدد بررسی کنید تا ببینید کدام یک از صفحات شما که محبوب تر است، نرخ پرش کمتر، و بیشترین تعداد مشتری های بالقوه را دارا می باشد. باید از حذف یا جا به جایی این محتوا به شدت خودداری کنید اگر می خواهید که رتبه صفحه پس از طراحی مجدد، سر جای خودش بماند. این بدان معنا نیست که دیگر نمی توانید محتواهای قدیمی یا گذشته ی خود را ببینید، اما حداقل، سعی کنید که تگ اچ 1 و تگ های اچ 2 و کلمات کلیدی اصلی صفحه را برای رتبه و جایگاه نگه دارید.

2.پایین آوردن سرعت بارگذاری صفحه

سرعت بارگذاری صفحه سیگنال اصلی رتبه دهی موتورهای جستجو است و مسبب اصلی عدم بازدید مخاطبان از وب سایت شما است. در واقع، 93% از بازدیدکنندگان سایت، از سایت خارج می شوند چرا که سایت سریع بارگذاری نمی شود. اگر این مسئله قانع کننده نیست، این را هم بگوییم: تحقیقاتی از Akami نشان داده که افزایش سرعت صفحه تنها با یک ثانیه می تواند باعث افزایش 7 درصدی مشتری های بالقوه شما شود.

وب سایت ری دیزاین شده ممکن است ناخواسته سرعت صفحه شما را پایین بیاورد. مثلا، نگهداری تعداد زیاد، کدهای بهینه نشده که باید حذف شود یا افزودن عکس های فشرده سازی نشده و زیاد به سایت که سرعت بارگذاری آنها زیاد است، سرعت صفحه را پایین می آورند. با راه اندازی Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول و page experience  به عنوان سیگنال های رتبه دهی، سرعت بارگذاری بالا تا کنون چنین اهمیتی نداشته است. این بخش از سئو چیزی نیست که بتوان هنگام طراحی مجدد سایت آن را نادیده گرفت.

راهکار:

بهترین راه برای تست سرعت وب سایت ریدیزاین شده استفاده از تایم چکر سرعت بارگذاری صفحه، ماند Siteimprove Performance است. این مدل ابزار می تواند به شما کمک کند تا ببینید چه چیزی باعث پایین آمدن سرعت وب سایت بازسازی شده شما می شود تا بتوانید سراغ آن مشکل بروید و سرعت آنچه که پایین آمده را پیش از اینکه روی سایت شما تاثیر بگذارد، بالا ببرید.

3.محتوای منحصر به فرد وجود ندارد

زمانی که طراحی صفحات وب سایت خود را عوض می کنید، باید آنچه که قرار است در صفحه نشان داده شود را در نظر گرفت. اگر با شرایط آشنا نیستید، بالای صفحه به محتوای بالی صفحه ی وب سایت اشاره دارد که می توان بدون اسکرول کردن آن را دید.

سئوی آن بهترین کاری است که می توانید برای برخی از محتوایی که برای هر بالای صفحه منحصر به فرد است، استفاده شود.

چرا؟ خب، اولین چیزی که بازدیدکنندگان سایت شما می بینند اولین چیزی است که به موتورهای جستجو معرفی می شود. جدای از اینکه می خواهید زمانی که محتوا در صفحه وب خزیده دیده شود، گوگل صاحبان سایت اختصاصی دارد که محتوا را در بالای صفحه قرار می دهند.

هنگام طراحی مجدد سایت، ممکن است وسوسه شوید که پیام جدید بالای صفحه را تغییر دهید- یا بالای کل صفحات را عوض کنید- اما این تکنیک می تواند به جایگاه شما آسیب جدی وارد کند. به جای آن، روی محتوای عالی و تک تمرکز کنید که برآیند خوبی داشته باشد و بازدیدکننده را ترغیب کند تا صفحه شما را بیشتر اسکرول کند.

راهکار:

به بازدیدکنندگان غیر دسکتاپ هم فکر کنید. محتوای بالا و خاص برای دارندگان صفحات موبایل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

4.فرآیند بارگذاری جاوااسکریپت نادرست پیش می رود

جاوااسکریپت پر طرفدارترین راه برای طراحی سایت ها به طور پویا و جذاب است. اما زمانی که به طور نادرست اجرا شود و در بخش طراحی مجدد سایت، می تواند مشکلات بزرپی را برای سئو ایجاد کند و حتی ممکن است شما را وارد لیست بلاک گوگل کند. این به این خاطر است که جاوااسکریپت می تواند برای ایندکس شدن و خزیدن موتورهای جستجو گول زنک باشد.

اگر موتور جستجو نتواند محتوای جاوااسکریپت را در صفحه ببیند نمی تواند جایگاه خوبی به آن بدهد. برخی از دارندگان وب سایت می خواهند که موتورهای جستجو به محتوای جاوا اسکریپت با “مخفی کردن آن” دسترسی پیدا کنند.

مخفی کردن یعنی نشان دادن محتوای متفاوت برای بازدیدکنندگان وب سایت به جای آنچه که در موتورهای جستجو نشان داده می شود. این کار در واقع سرپیچی از گایدلاین های وب مستر گوگل است و می تواند منجر به جریمه شدن سایت های ری دیزاین شده در جایگاه موتورهای جستجو شود.

اگر وب سایت شما پس از راه اندازی جاوااسکریپت های زیاد جدید ناگهانی دچار افت شدید در جایگاه شد، ممکن است مشکل بزرگی برای سایت بوجود آمده باشد.

5.فراموش کردن ری دایرکت URL ها

خطای 404 می تواند برای تجربه کاربر اتفاق ناخوشایندی باشد. از دید سئو، خیلی مهم است که صفحات با بک لینک هایی که به لینک ها به طور مستقیم اشاره دارد- به خصوص بک لینک های با ارزش- به صفحات مُرده نرسند.

خوشبختانه، این خطا را می توان با اطمینان از اینکه هر صفحه ای که جدید است یا URL آن تغییر کرده با ری دایرکت 301 (به طور موقت) ری دایرکت شود. به این ترتیب، موتورهای جستجو می دانند که محتوای این صفحه به طور موقت جا به جا شده، و به جایی رفته که نسخه ی جدیدی از صفحات زنده ی شما هستند، و چطوری باید به مخاطب آنها را نشان دهد.

در غیر این صورت، موتورهای جستجو فکر می کنند این صفحه از دست رفته و به بازدیدکنندگان شما خطای 404 را نشان می دهند. علاوه بر این، ری دایرکت های 301 جایگاه سئوی صفحه قبل را با جای جدید عوض می کنند به جای آنکه دوباره مجبور به سئو از اول شوید.

نکته:

البته وسوسه نشوید که همه ی صفحات مشکل دار را به صفحه اصلی ریدایرکت کنید. موتورهای جستجو می خواهند بهترین اطلاعات ممکن را برای جستجوی کاربرانشان نشان دهد. پس، اگر سایت شما آنها را به صفحه اصلی بفرستد که واقعا به اطلاعات مورد نیازشان آدرس نمی دهد، ممکن است با افت و کاهش ترافیک مواجه شوید چراکه موتور جستجو هرچه قدر نتایج جستجوی شما برای کاربران خوب کار کند، کار می کند. به جای این کار، سعی کنید ترافیک را به پیج های مرتبط هدایت کنید، تا اینکه بازدیدکنندگان را به کارهای سخت تر وا دارید.

راهکار:

مخصوصا برای سایت های بزرگتر، این گام می تواند بیش از حد زمان بر باشد. از یک خزنده ی اتوماتیک برای نشان داده راه به URL ها و بک لینک های با ارزشتان استفاده کنید تا پیش از آنکه راه اندازی شوند، ری دایرکت گردند.

یک ایده ی خوب دیگر این است که سایت خود را پس از ریدیزاین وبسایت برای پیدا کردن لینک های خراب سریعا اسکن کنید تا هر لینکی که ممکن است دچار مشکل شده یا به خطا منجر می شوند را درست کنی تا از بروز مشکل در SERP ها جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید، هر لینک خراب می تواند معادل مشتری بالقوه از دست رفته یا بازدیدکننده ای باشد که دیگر هیچوقت به سایت شما بازنمی گردد.

6.بی توجهی به سازگاری با موبایل

جایگاه داشتن در موقعین موبایل می تواند شما را به یک سو تمامی لینک ها (28%)هایی که از موبایل وارد می شوند در مقایسه با 19% کل لینک هایی که برای دسکتاپ برای همان موقعیت هست، لینک داده شوید. همچنین کاربران موبایل پنج برابر بیشتر از دیگر کاربران به ماندن در سایتی که با موبایل سازگار نیست، تمایل ندارند.

بالاتر از همه، سازگار نبودن با موبایل فاکتور کلیدی جایگاه برای گوگل است- پس سایت ری دیزاین شده شما می بایست به درستی و دقیقا مانند صفحه دسکتاپ در صفحه نمایش گوشی های هوشمند کار کند.

واضح است که تجربه جستجوی بدون مشکل در گوشی های موبایل غیر قابل نادیده گرفتن است، اما با این حال بسیاری از کسب و کارها زمانی که می خواهند سایت را مجدد ری دیزاین کنند، تجربه دسکتاپ را به تجربه موبایل مقدم می دانند- که این مسئله می تواند تاثیر مخربی بر سئوی سایت بگذارد.

راهکار:

کلیدی ترین راهکار برای سازگاری بیشتر موبایل طراحی ریسپانسیو همراه با سرعت بارگذاری بالا است.  سریع یعنی سریع، 40% از بازدیدکنندگان موبایل اگر سایت شما بیبشتر از 3 ثانیه برای بارگذاری طول بکشد، از آن خارج می شوند. این یعنی دنبال کردن طراحی موبایل بهترین کار است، اینطوری که بازدیدکنندگان موبایل برای خواندن محتوا نیز به زوم کردن روی کلمات نداشته باشند و به راحتی بتوانند محتوا را بخوانند.

اگر مطمئن نیستید سایت ری دیزاین شده شما از مشکل سازگار نبودن با موبایل رنج می برد یا نه، بهترین راه برای بررسی این موضوع کار با Google’s Mobile Friendly Test می باشد.

7.تاریخ XML سایت-مپ گذشته

به روزرسانی سایت-مپ XML ابزار کاربردی برای جایگاه سئو شما می باشد. این به روز رسانی به خزنده های موتور جستجو کمک می کند تا محتوای سایت شما را سریع تر پیدا و ایندکس کنند. این به روز رسانی به خزنده ها می گویند که وب سایت شما چگونه ساخته شده و صفحات سایت شما چطوری باید اولویت بندی شود.

البته، سایت-مپ باید استاتیک باشد. دنبال کردن سایت ری دیزاین شده، سایت-مپ باید به طور دستی به روز رسانی شود تا روی الگوسازی مجدد  وب سایت واکنش نشان دهد. اگر اینطوری به روز رسانی نشود، موتورهای جستجو مانند گوگل نمی توانند سریع تر و به طور یکپارچه سایت شما را crawl کنند، چراکه به خاطر هر Crawl سایت-مپ شما را بررسی نمی کنند. در واقع، آنها تنها سایت مپی را که اولین بار با آن مواجه شدند crawl می کنند یا زمانی که فعالانه هشدار دهید که می خواهید سایت-مپ را عوض کنید، فعال می شوند.

فورا پس از اینکه طراحی مجدد سایت شما تمام شد، مطمئن شوید که به روز رسانی سایت-مپ در گوگل سرچ کنسول و هر موتور جستجوی دیگری که سایت شما در آن نشان داده می شود- مانند بینگ، را دوباره سابمیت کردید.

8.بهینه سازی عملکرد سئو پیش از ریدیزاین وبسایت با شکست مواجه شده

ضروری است که پیش از ریدیزاین وبسایت عملکرد سایت را بهبود ببخشید تا بتوانید بدانید تغییراتی که روی سایت اعمال می کنید روی جایگاه و ترافیک تاثیر می گذارد یا اینکه مشکلات نامرتبطی مانند هک شدن سایت یا تغییر الگوریتم موتور جستجو را بوجود می آورد.

بهترین راه برای این کار بررسی سئو منسجم است. از سئوی اتوماتیک مانند SiteImprove SEO استفاده کنید ، تا عملکرد سایت تان را از طریق شاخص های کلیدی سئو ارزیابی کنید. مناطق مهمی که باید برای به طور اختصاصی ارزیابی شوند شامل موارد زیر هستند:

 • جایگاه کلمات کلیدی
 • رتبه های کلیک
 • رتبه های تبدیل
 • رتبه های پرش
 • سرعت صفحه
 • صفحات لندینگ اول

این گام با یک فعالیت مهم دیگری لینک می شود: یکپارچه سازی مستقیم سئو به سایت ری دیزاین شده. اگر برای شما سوال شده که چه زمانی باید سو در فرآیند طراحی مجدد سایت به کار گرفته شود، جواب این است که از همان ابتدای ابتدا. در واقع، در دست داشتن دارایی محتوای وب سایت و عملکرد جستجوی آنها گام صفر و ابتدایی پروژه ریدیزاین وبسایت می باشد.

موفق ترین وب سایت های ری دیزاین شده شامل موارد مهم سئو ترکیب شده از همان روز اول می باشند. این کار خیلی آسان تر از اجرای کامل سئو در وب سایت جدید است، به جای آنکه دوباره همان مراحل تکرار شود.

مثلا، اگر شما یک سایت بازسازی شده را با هزاران لینک خراب پوش کنید، در گذر زمان خیلی دیر می توجه مشکلات و درست کردن آنها خواهید شد، و همین هم بر جایگاه شما تاثیر خودش را می گذارد. می توان برای پیشگیری از این مشکل سئوی بهینه را پیش از راه اندازی سایت انجام داد.

9.حفظ کردن به جای بهبودی سئو!

پیشتر، درباره حفظ سئو هنگام طراحی مجدد سایت  حرف زدیم. با این حال زمان ریدیزاین وبسایت هم زمان خوبی برای نه تنها حفظ موفقیت های جستجوی سایت شما- که زمان مناسبی برای ضعف های سئو و درست کردن آنها می باشد. در کل، اگر می خواهید روی طراحی مجدد سایت سرمایه گذاری کنید بهترین کار این است که دسترسی خود را به بازدیدکنندگان جدیدتر تا جای ممکن با استراتژی جستجوی ارگانیک قوی بالا ببرید.

انجام دادن سئو پیش از طراحی مجدد سایت یا ریدیزاین وبسایت ، باعث می شود بدانید که چه بخش هایی از سایت نیاز به بهینه سازی دارند. مثلا:

 • لینک های خراب
 • محتواهای دوتایی
 • کمبود تایتل ها، توضیحات، و متن جایگزین
 • عناوین صفحات که خیلی بلند هستند
 • صفحاتی که بک لینک ندارند

ایده ی خوبی است که این مشکلات را همراه با توسعه کار هنگام طراحی مجدد سایت پیش ببرید. یک نکته ی مهمی در طراحی زیبای سایت وجود دارد که با خطای سئو همراه است و می تواند تجربه کاربر را بد کند.

پس از راه اندازی، خیلی مهم است که سایت خود را مداوم بررسی کنید تا ببینید که ترافیک جستجو، نرخ تبدیل، و جایگاه سایت تان در چه وضعیتی قرار دارد. هر چه زودتر بتوانید مواردی که به درستی کار نمی کنند یا مشکلات بخش های مختلف را از ریدیزاین ببینید، سریع تر می توانید آنها را درست کنید.

تاثیر طراحی مجدد سایت بر سئو

با فهمیدن اینکه سئو بخشی از فرآیند ریدیزاین وبسایت از همان ابتدا تا آخر این پروژه است، می توانید از بروز خطاهای متداول سئو پیشگیری کنید و نه تنها سئو را حفظ که ترافیک ارگانیک سایت و جایگاه رتبه را در بلند مدت بالا ببرید.

امیدواریم از این مطلب شرکت شازین در خصوص ریدیزاین وبسایت راضی بوده باشید.

شما می توانید برای اطلاع بیشتر از چگونگی طراحی سایت و ریدیزاین وبسایت های مختلف، با ما با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۸۱۴۴ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up