11 دلیل ایندکس نشدن سایت

ممکن است شما هم با ایندکس نشدن سایت در گوگل دست و پنجه نرم کرده باشید و ندانید که چرا سایت شما در گوگل ایندکس نمی شود.

با این مطلب از شرکت شازین همراه باشید تا ببینیم چرا یک سایت یا صفحات مختلفی از یک سایت، در گوگل ایندکس نمی شوند.

همچنین می توانید برای طراحی سایت یا طراحی سایت با php با کارشناسان ما در شرکت شازین با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۸۱۴۴ تماس بگیرید.

11 دلیل ایندکس نشدن سایت در گوگل

ایندکس نشدن سایت یا صفحه در گوگل، یکی از مشکلاتی است که نیاز به بررسی درست و حسابی دارد.

چراکه اگر سایت یا صفحه ای در گوگل ایندکس نشود، محتوای آن مطلب در گوگل نشان داده نشده و در نتیجه بازدیدی هم نخواهد داشت.

شناسایی مشکلات خزیدن در گوگل

برای فهمیدن اینکه آیا سایت شما در گوگل ایندکس شده یا نه، با ابتدایی ترین راه که تایپ site:yoursite.com در مرورگر هست، شروع کنید.

آیا تعداد صفحاتی که نشان داده شده با تعداد صفحاتی که در سایت شما هست، همانقدر است یا کمتر است؟

اگر در تعداد نتایجی که نشان می دهد تفاوت زیادی با تعداد مطالب و صفحات موجود در سایت هست، احتمالا مشکلی در ایندکس شدن صفحات وجود دارد.

نکته:

تعداد صفحاتی که گوگل نشان می دهد عدد تقریبی است دقیقا همان مقدار صفحات درون سایت نمی باشد.

می توانید از افزونه SEO Quake برای دریافت یک لیست از صفحاتی که گوگل ایندکس کرده، استفاده کنید.

البته مهمترین بخشی که باید پیش از هر کار دیگری به آن سر بزنید، گوگل سرچ کنسول است.

ایندکس نشدن سایت

چگونه بفهمیم وب سایت ایندکس شده یا نه؟

1.از سایت مپ (site map) استفاده کنید:

شما می توانید با مراجعه به گوگل سرچ کنسول و بخش Sitemap بررسی کنید و ببینید که سایت ایندکس شده یا نه. این ابزار می تواند اطلاعات مفید دیگری مانند چند صفحه در XML سایت مپ در گوگل ساب میت شده اند و چه تعداد از آنها ایندکس شده اند، در اختیار شما بگذارد.

2.گزارش Coverage ایندکس را بررسی کنید:

راه دیگری که می توانید از طریق آن بفهمید آیا محتوای وب سایت شما ایندکس شده یا نه این است که گزارش Index Coverage در گوگل سرچ کنسول را بررسی کنید.

این بخش تمامی اطلاعات را مانند گراف ها برای شما فراهم کند و اطلاعاتی مانند چند صفحه از وب سایت شما ایندکس شده اند و همچنین چند URL از وب سایت شما حذف شده اند را نشان بدهد.

3.از site:domain.com کمک بگیرید:

همانطور که در ابتدای این بخش از مقاله گفتیم، می توانید با وارد کردن نام دامین، اطلاعاتی را مانند حداکثر تعداد URL هایی که برای این دامنه در گوگل ثبت شده است، بدست آورید.

4.از site: domain inurl استفاده کنید:

از این روش می توانید بدانید که آیا موتور جستجوی گوگل آن صفحه به خصوص و مورد نظر شما را ایندکس کرده یا نه.

5.از site: domain filetype استفاده کنید:

شما می توانید از site: domain filetype استفاده کنید تا ببینید آیا گوگل صفحه را با تایپ مخصوصی برای شما ایندکس کرده.

خب، الان می رسیم به بخش اصلی و مهم مقاله.

چرا وب سایت در گوگل ایندکس نمی شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که وب سایت یا بخشی از محتوای شما در گوگل ایندکس نمی شود، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1.وب سایت شما تازه تاسیس است و هنوز ایندکس نشده است:

زمانی که یک وب سایت جدید است، گوگل سریع آن را ایندکس نمی کند، و با توجه به شرایط مختلف، برای موتورهای جستجو گوگل زمان می خرد تا با سیگنال ها و لینک ها وب سایت را ایندکس کند.

یکی از فاکتورهایی که فرآیند ایندکس شدن وب سایت های جدید در گوگل را سرعت می بخشد، استفاده از لینک هایی است که توجه گوگل را به خود جلب می کند، در نتیجه، گوگل وب سایت را تا جای ممکن خیلی سریع تر ایندکس می کند.

2.وجود noindex در متا تگ:

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث ایندکس نشدن سایت می شود، وجود Noindex در متا تگ است. شما می توانید صفحه ای که ایندکس نشده را باز کنید و کلیدهای Ctrl+U بگیرید و به کد هایی که در ادامه نشان می دهد، نگاهی بیاندازید:

  • Noindex, follow
  • Noindex, nofollow
  • Noindex, follow, noodp
  • Noindex, nofollow, noodp
  • Noindex

پس از آنکه این مدل کدها را دیدید، noindex را به index تغییر دهید.

3.سایت-مپ مناسب ندارید:

در واقع، سایت-مپ فایلی حاوی اطلاعاتی است که درباره محتوای صفحات، عکس ها و ارتباط بین آنها و دیگر اطلاعات مهم درباره وب سایت است. تمامی موتورهای جستجو مانند گوگل، از این فایل برای ارزیابی وب سایت با توانایی و آگاهی بیشتر استفاده می کنند.

یکی از راه هایی که می تواند به این مشکل(ایندکس نشدن سایت) کمک کند بازنگری و آنالیز سایت-مپ است، و اگر مشکلی در آن دیدید، آن را سریعا حل کنید و دوباره سایت-مپ را سابمیت کنید.

4.کمبود لینک در وب سایت:

همانطور که گفتیم، سایت-مپ برای ایندکس کردن بسیار مهم است و موتور جستجوی گوگل سایت-مپ را برای پیدا کردن لینک های داخلی و خارجی جستجو می کند، و اگر لینک هایی که به محتوای شما مرتبط است را پیدا نکند، وب سایت شما را ایندکس نمی کند.

به منظور اینکه از طریق موتور جستجو گوگل سریع تر ایندکس شوید، وب سایت شما باید لینک های داخلی و خارجی مورد تایید با کیفیت بالا داشته باشد تا موتورهای جستجو آنها را تا جای ممکن تشخیص دهند.

5.با robot.txt بلاک شده اید:

فاکتور دیگری که ممکن است مانع از ایندکس شدن سایت شما شود این است که به دلیل استفاده از فایل robot.txt بلاک شده باشید. در این صورت، جای نگرانی وجود ندارد چون شما می توانید به راحتی robot.txt را حذف کنید و با حل این مشکل از طریق حذف کردن یا ویرایش این بخش، گوگل سایت شما را ایندکس می کند.

6.وب سایت به دلیل کدهای اشتباه ایندکس نشده است:

کد نویسی و برنامه نویسی یکی دیگر از فاکتورهای مهم هستند و اگر به درستی انجام نشود، خطاهای 404 در وب سایت شما نشان داده می شود. این مسئله می تواند مانع از ایندکس شدن سایت در موتورهای جستجو گوگل شود.

برای بررسی این مسئله اگر خزنده های گوگل می توانند صفحات وب سایت شما را به درستی بخوانند، به بخش coverage گوگل سرچ کنسول جدید بروید و “Submitted URL had crawl issue” را در بالای صفحه چک کنید تا ببینید آیا این مشکل را دارید یا نه.

7.وجود محتوای داخلی دوتایی:

محتوای دوتایی درون وب سایت یکی دیگر از دلایل ایندکس نشدن سایت در موتورهای جستجو گوگل است.

ممکن است از خودتان بپرسید که چگونه می توان فهمید که محتوای دوتایی در سایت وجود دارد؟ برای بررسی این مسئله که آیا دوتا محتوای مشابه در سایت وجود دارد، به شما پیشنهاد می کنیم از ابزار Siteliner برای بررسی درون سایت تان استفاده کنید.

این ابزار به شما گزارشی از تمامی صفحه هایی که محتوای دوتایی و مشابه دارند نشان می دهد، به علاوه اینکه، این ابزار تعداد صفحات را به شما گزارش می کند، تا بتوانید برای حل این مشکل سریع تر اقدام کنید.

8.وجود محتوای خارجی دوتایی:

یکی از دلایل مهم ایندکس نشدن صفحه وجود محتوای کپی شده از دیگر وب سایت ها می باشد. اگر گوگل این مسئله را تشخیص دهد، سایت را اصلا ایندکس نمی کند و سایت را به عنوان سایتی با کیفیت بسیار پایین در نظر می گیرد.

یک راه برای اینکه بفهمید که آیا در سایت شما محتوای خارجی دوتایی وجود دارد یا نه، این است که از Copyscape استفاده کنید تا گزارشی کامل از روند سایت خود دریافت کنید.

9.مشکلی در فایل htaccess سایت وجود دارد:

فایل htaccess فایلی است که سرور را برای انجام وظایف مختلف در وب سایت شما کنترل می کند. این تسک ها می تواند شامل خطاهایی باشد که مانع از ایندکس شدن سایت یا صفحه شما در گوگل شود. حل کردن مشکلات این بخش به متخصص های حرفه ای نیاز دارد که ممکن است نیاز باشد شما از آنها کمک بخواهید.

10.سرعت پایین بارگذاری صفحات:

از ابزار Page Speed Insights برای بررسی سرعت بارگذاری صفحه استفاده کنید، چراکه گوگل صفحاتی را که سرعت بارگذاری شان بالا است، ایندکس نمی کند.

در این صورت، وب سایت ممکن است ایندکس شود، اما به مرور زمان رتبه آن پایین می رود و حتی ممکن است که این صفحه از صفحه نتایج موتور جستجو گوگل حذف و پاک شود.

11.کیفیت پایین وب سایت:

الگوریتم های گوگل به طور مرتب در حال به روز رسانی است (می توانید با خواندن مطلب الگوریتم های جدید گوگل با برخی از این الگوریتم ها آشنا شوید) و فاکتورهای مختلفی را آنالیز می کند و سیگنال هایی درباره کیفیت وبسایت به گوگل می فرستد. سپس گوگل تصمیم می گیرد که وب سایت را ایندکس کند یا نه، به همین دلیل، یکی از فاکتورهای مهم و ضروری وب سایت، داشتن کیفیت بالا است.

مثلا، وب سایت هایی که هدفی به جز تبلیغات ندارد و حاوی اطلاعات بی ارزش هستند، به عنوان صفحاتی با کیفیت پایین شناخته می شوند و به راحتی ایندکس نمی شوند.

سخن پایانی:

قطعا می دانید که هدف از ساخت و طراحی سایت این است که موفق شوید و جایگاه خوبی را در صفحات گوگل بدست آورید، که نیازمندی های اولیه آن این است که در گوگل ایندکس شود.

با ایندکس شدن در گوگل، جایگاه وب سایت بالا می رود و موفقیت حاصل می شود.

این نکته خیلی مهم است که طراحان سایت تمامی دلایل ایندکس نشدن سایت را بدانند. در این مقاله، تعدادی از دلایل مختلف ایندکس نشدن سایت را گفتیم که می توانید با بررسی کردن هر کدام از آنها، مشکل را حل کنید و ترافیک ارگانیک را بالا ببرید.

حتما مطالب ما در شرکت شازین را دنبال کنید تا با نحوه کارکرد گوگل و الگوریتم های آن آشنا شوید.

2 دیدگاه در “11 دلیل ایندکس نشدن سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up