طراحی سایت

طراحی سایت چیست و چه المان هایی دارد؟

طراحی سایت شامل یک فرآیند برنامه ریزی، ایده پردازی و تنظیم محتوای مورد نظر برای رونمایی در فضای اینترنت است. طراحی وب مدرن فراتر از شکل ظاهری (زیبایی شناسی) است و شامل چگونگی کارکرد (عملکرد) خواهد بود. اما این که در طراحی یک وب سایت چه عناصری موثر خواهد بود و باید در نظر گرفته شوند را در ادامه دنبال می کنیم.

فردی درحال برنامه نویسی
فردی درحال برنامه نویسی

عناصر طراحی وب

هنگام طراحی وب سایت، ضروری است که هم از نظر ظاهر و هم از نظر عملکرد سایت در نظر گرفته شود. ادغام این عناصر در طراحی، موجب به حداکثر رساندن عملکرد سایت خواهد شد، صرف نظر از اینکه عملکرد چگونه اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، آیا می دانید، به دلیل بهینه سازی موتور جستجو، طراحی وب می تواند تأثیر زیادی بر عملکرد شما در موتورهای جستجو مانند Google داشته باشد؟

عناصر بصری

در اینجا یک مرور کلی از عناصری است که باید در طراحی خود در نظر بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز خوب به نظر می رسد، خواهیم داشت:

محتوا

اساساً ظاهر یک وب سایت و کلمات آن دست به دست هم می دهد. این دو واقعاً هرگز نباید جدا از هم تلقی شوند. همکاری طراحان و نویسندگان محتوا به جای توالی، می تواند طراحی قدرتمندتری را امکان پذیر کند.

فونت ها

هنگام طراحی وب سایت، انتخاب فونت خوانا که مکمل طراحی باشد، ضروری است. ابزارهایی مانند Canva’s Font Combinator می توانند به شما کمک کنند تا مطابقت مناسب با فونت خود را پیدا کنید. ابزارهای طراحی وب مانند PageCloud حتی شامل چندین جفت فونت در برنامه خود هستند.

رنگ ها

 

رنگ ها یکی از مهمترین عناصری هستند که باید هنگام طراحی وب سایت مورد توجه قرار گیرند. بخاطر داشته باشید که بسیاری از نکات مهم در مورد روانشناسی رنگ وجود دارد. هنگام انتخاب رنگ برای سایت خود، مهم است که روی همسان سازی رنها با نام تجاری و پیامی که می خواهید منتقل کنید، تمرکز داشته باشید و هرگز روانشناسی رنگ ها در برندسازی را دست کم نگیرید.

چیدمان

نحوه تصمیم گیری برای تنظیم محتوای وب است تأثیر چشمگیری در ظاهر و عملکرد سایت شما خواهد داشت. اگرچه در مورد چیدمان وب سایت هیچ قانون خاصی وجود ندارد، اما قطعاً اصولی وجود دارد که باید رعایت کنید.

شکل ها

استفاده از عناصر گرافیکی در طراحی وب طی چند سال گذشته واقعاً چشمگیر بوده است. از ترکیب رنگ ها و اشکال زیبا می توان برای به دست آوردن بسیاری از کارها مانند جلب توجه بازدیدکنندگان سایت خود استفاده کرد. البته در این زمینه محدودیت هایی برای جلوگیری از کاهش سرعت صفحه نیز وجود خواهد داشت که باید از سوی طراحی سایت رعایت شود.

فاصله

در طراحی سایت رعایت فاصله گذاری بین عناصر مختلف صفحه بسیار اهمیت دارد. فاصله گذاری میان نوشته ها، تصاویر، ویدیو و … . قرار نیست بخشی از صفحه متراکم و بخشی دیگر رها شده به نظر برسد. این تنظیم فاصله ها یکی از مسئولیت های طراح وب سایت خواهد بود.

تصاویر و آیکون ها

طراحی های شگفت انگیز می توانند اطلاعات زیادی را فقط در چند ثانیه برقرار کنند. یکی از راه های تحقق این امر استفاده از تصاویر و آیکون های قدرتمند است.

عناصر عملکردی

جهت یابی

 

پیمایش یکی از مولفه های اصلی است که تعیین می کند آیا وب سایت شما واقعاً “کار می کند”. بسته به مخاطب، وب سایت شما می تواند چندین هدف را دنبال کند. این به بازدید کنندگان کمک می کند تا برای اولین بار در هنگام ورود به وب سایت، به راحتی به قسمت های مختلف آن بروند. دقت داشته باشید که مخاطب نباید در وب سایت شما سرگردان باشد.

سرعت

هیچ کس وب سایت های کند را دوست ندارد. صرف نظر از این که طرح شما چقدر خوب است، اگر در مدت زمان معقولی بارگیری نشود، در جستجو عملکردی نخواهد داشت و اهداف شما را محقق نخواهد کرد. اگرچه برترین سازندگان سایت به طور معمول محتوای شما را فشرده می کنند تا زمان بارگذاری را به حداکثر برسانند، اما باز هیچ تضمینی وجود ندارد. بنابراین لازم است که حین طراحی سایت به این مورد توجه کافی داشته باشید. بهینه سازی تصاویر در بهبود سرعت سایت تاثیر مستقیم خواهند داشت.

تصاویر متحرک (انیمیشن)

تعداد زیادی از تکنیک های انیمیشن وب وجود دارد که می تواند به شما در انجام طیف وسیعی از کارها کمک کن ، از جلب توجه کاربر گرفته تا بازخورد در مورد تعاملات خاص با محتوا مانند دکمه ها یا فرم ها. اگر در زمینه طراحی وب تازه کار هستید، توصیه می کنیم در ابتدا به انیمیشن های ساده پایبند باشید. انیمیشن های پیچیده معمولاً به مداخله توسعه دهنده نیاز دارند.

تعاملات کاربر

بازدید کنندگان سایت شما بسته به دستگاه آن ها چندین روش برای تعامل با سایت شما دارند (پیمایش، کلیک، تایپ). بهترین طراحی ها همیشه این تعاملات را ساده می کنند و به کاربر این تصور را می دهند که کنترل کاملی روی محیط سایت دارند. در اینجا فقط چند نمونه ذکر شده است:

  • هرگز صدا را خودکار پخش نکنید
  • هرگز زیر متون خط قرار ندهید، مگر اینکه قابل کلیک باشد
  • فرم های تلفن همراه را ایجاد کنید
  • از پاپ آپ خودداری کنید
  • از اسکرول زدن زیاد از حد خودداری کنید

ساختار سایت

ساختار یک وب سایت هم در تجربه کاربر و هم در سئو سایت نقش مهمی دارد. اگر افراد در جستجوی سایت شما گم شوند، به احتمال زیاد خزنده ها نیز این کار را خواهند کرد.

سازگاری بین مرورگرهای مختلف

یک طراحی عالی در همه دستگاه ها و مرورگرها (حتی اینترنت اکسپلورر) خوب به نظر می رسد. اگر سایت خود را از ابتدا می سازید، توصیه می کنیم از یک ابزار آزمایش مرورگر متقابل استفاده کنید تا این روند خسته کننده سریعتر و کارآمدتر شود.

انواع طراحی سایت

انواع طراحی سایت را می توان در گروه های زیر جای داد:

سایت های ثابت: در این نوع وب سایت ها، اطلاعات و داده ها به شکل ثابت و با کدنویسی (بیشتر اوقات طراحی با HTML) همراه هستند و معمولا سرعت بارگزاری این نوع وب سایت ها، بسیار قابل توجه است. طراحی سایت های ثابت نسبت به سایت های پویا، نرخ کمتری خواهد داشت. در نظر داشته باشید که مدیر و پشتیبان سایت، قادر به تغییر محتوای سایت های ثابت نیست و حتما باید این کار به وسیله نفر فنی انجام شود.

سایت های پویا: سایت های پویا اما بخش مدیریتی به مراتب کارآمدتری داشته و مدیر سایت می تواند هر زمان که مایل باشد بخش هایی از وب سایت را تغییر دهد. سایت های پویا معمولا به زبان ASP یا PHP نوشته خواهند شد. در این نوع وب سایت ها مدیر سایت به راحتی می تواند تصاویر را تغییر داده، محتوا را جا به جا کرده، اضافه یا کم کند.

سایت های فلش: این سایتا چیزی بین سایت های ثابت و پویا هستند و البته محتوای آن ها به وسیله مدیر سایت، قابل تغییر نیست. در سایت های فلش معمولا انیمیشن های بسیار ارزشمند به لحاظ جلوه بصری قرار داده می شود و از این لحاظ نیز سرعت بارگزاری پایین تری دارند.

سایت های پورتال: پورتال ها بسیار جامع بوده و معمولا از ترکیب چند سایت پویا تشکیل می شوند. این وب سایت ها نیز به وسیله مدیرقابلیت تغییر داشته و می توان بخش های مختلف آن ها را تعویض کرد.

نتیجه گیری

فارغ از المان هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، طراحی سایت امری بسیار پیچیده و نیازمند مهارت و تجربه کافی است. طراح سایت علاوه بر داشتن دانش لازم در این زمینه، باید خلاقیت و ذوق هنری کامل نیز داشته باشد تا بتواند یک طراحی سایت منحصر به فرد و جذاب برای مخاطب ترتیب داده و در دنیای رقابت بی پایان گوگل، حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *